Jakie pieczywo wybrać? Przegląd najlepszego pieczywa z Biedronki

 29 września 2022  |     |   0 Komentarzy

Bez kategorii Dietetyka Polecane

Chleb to jeden z najpopularniejszych rodzajów pożywienia. Choć w ostatnich latach odnotowano spadek spożycia pieczywa, to nadal stanowi on podstawę diety wielu osób.

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się jak wybrać pieczywo dobrej jakości, a także jak rozpoznać złą jakość.

Rodzaje pieczywa

W Polsce dzielimy pieczywo na trzy grupy: pszenne, żytnie i mieszane. Podział ten jest jednak mało precyzyjny. Na sklepowych półkach widzimy też często pieczywo kukurydziane, bezglutenowe, z dodatkiem gryki, ziaren, orzechów, suszonych owoców. Mamy do wyboru produkty świeże, zapakowane, a także takie do odgrzania w domowym piekarniku. Możemy wybrać chleb, bagietki, bułki, ciabatty, precle, rogale, bajgle..

Rodzaje pieczywa najlepiej podzielić według stopnia oczyszczenia mąki:

  • Pieczywo białe – wyprodukowane z białej mąki
  • Pieczywo graham – wyprodukowane z mąki z mocno rozdrobionego ziarna z otrębami, najczęściej z mąki typu 1850; jest alternatywą dla osób, które z różnych powodów nie mogą jeść pełnoziarnistego pieczywa
  • Pieczywo razowe – wyprodukowane z mąki z jednorazowego zmielenia ziarna z dodatkiem otrąb, najczęściej z mąki typu 2000
  • Pieczywo pełnoziarniste – wyprodukowane z mąki z całego ziarna i otrębów

 

Zalety błonnika

Przy wyborze pieczywa warto kierować się stopniem przetworzenia i wybierać pełne ziarno. Produkty pełnoziarniste – jak nazwa wskazuje – powstają z pełnego ziarna, na które składa się zarodek, bielmo i otręby. Zarodek to bogata odżywczo część ziarna, zawierająca witaminę E, witaminy z grupy B, minerały, antyoksydanty i składniki odżywcze. Otręby dostarczają głównie błonnika, witamin i minerałów. W wewnętrznej warstwie ziarna, bielmie znajdziemy głównie węglowodany. To właśnie z  bielma powstaje pieczywo białe.

Pieczywo pełnoziarniste, bogate w witaminy, minerały i błonnik będzie najlepszym wyborem. Pieczywo z białej mąki, bez zarodków i otrębów pozbawione jest błonnika, witaminy E i zawiera o połowę mniej witamin z grupy B. Dlatego, kiedy zastanawiasz się, jakie pieczywo wybrać sięgnij po te pełnoziarniste, z dodatkiem błonnika.

Zalety błonnika:

– sprzyja prawidłowej masie ciała i ułatwia odchudzanie

– przedłuża uczucie sytości po posiłku

– wiąże nadmiar cholesterolu – reguluje jego poziom

– reguluje pracę jelit

 

Skład pieczywa

Skład pieczywa powinien być jak najprostszy. Idealny skład pieczywa to mąka (najlepiej pełnoziarnista, im wyższy typ, tym lepiej), woda, zakwas/drożdże, sól. Producenci często dodają do pieczywa też inne składniki, które mają za zadanie podnieść wartość odżywczą, poprawić smak i wygląd lub przedłużyć trwałość.

Teoretycznie dodatki do żywności są bezpieczne, ale w praktyce warto sięgać po jak najmniej przetworzony produkt. Warto wybierać pieczywo o jak najprostszym składzie. Prozdrowotne dodatki do pieczywa to np. orzechy, nasiona, ziarna, przyprawy, suszone owoce. Nieszkodliwe dodatki to kwas askorbinowy (E300), słód, skrobia, gluten, serwatka (ta ostatnia ma też wartość odżywczą).

 

Zakwas czy drożdże?

Pieczywo przygotowane za pomocą zakwasu, czyli fermentacji mlekowej będzie mniej podatne na rozwój pleśni i bardziej trwałe. Będzie też lepiej wspierać mikrobiom jelitowy. Dodatkowo, podczas fermentacji mlekowej rozkładowi ulega kwas fitynowy, który jest substancją antyodżywczą obecną w zbożach. Dzięki temu składniki mineralne wchłaniają się dużo lepiej. Chleb na zakwasie ma też trochę niższy indeks glikemiczny od tego na drożdżach. Oczywiście nie oznacza to, że pieczywo z drożdżami jest niezdrowe. Jeśli pieczywo stanowi podstawowy element Twojej diety warto częściej sięgać po te z zakwasem – pod warunkiem, że je lubisz J

 

Gdzie kupić pieczywo?

Zachęcam Cię do korzystania z oferty lokalnych piekarni. Tam z całą pewnością znajdziesz pełnoziarniste pieczywo na zakwasie. Jeśli nie masz czasu, możesz zrobić większe zakupy i mrozić pieczywo w zamrażalniku. Do odgrzania kromek chleba wystarczy toster, sucha patelnia, piekarnik.. możesz też wyjąć je dzień wcześniej, a pieczywo rozmrozi się w ciągu maksymalnie kilku godzin.

A jeśli nie masz możliwości robienia zakupów w lokalnej piekarni? Przygotowałam dla Ciebie przegląd pieczywa z popularnego dyskontu – Biedronki.

 

Przegląd pieczywa z Biedronki

  1. Na podium znajduje się chleb 100% żytni bez dodatku drożdży. Ma idealny skład: mąka żytnia, woda, sól. Najzdrowszy wybór, świetny dla osób na redukcji, cukrzyków, insulinoopornych, chorujących na nadciśnienie, czy choroby sercowo-naczyniowe. Wspiera mikrobiotę, pozytywnie wpływa na jelita.
  2. Świetnym wyborem będzie też chleb staropolski. Skład: mąka żytnia 57%, woda, mąka pszenna, płatki ziemniaczane, sól, drożdże.
  3. Chleb słonecznikowy. Skład: mąka (żytnia 41%, pszenna 10%), woda, słonecznik (11%), sól, drożdże, słód jęczmienny.
  4. Chleb żytni 100% z maślanką też jest okej! Skład: mąka żytnia 61%, woda, maślanka 6% (mleko, maślanka), sól.
  5. Skład bułki grahamki wygląda nienajgorzej: Składniki: mąka pszenna graham 45%, woda, mąka pszenna 16%, drożdże, olej rzepakowy, sól, cukier, gluten pszenny, środek do przetwarzania mąki E300.
  6. Półbagietka pszenno-żytnia z ziarnami również może być rozsądnym wyborem. Skład: mąka (pszenna 45%, żytnia 10%), woda, płatki owsiane 4%, siemię lniane 3%, słonecznik 3%, soja 3%, sezam 2%, drożdże, sól, słód jęczmienny, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.

Podobne artykuły

Dietetyka

Mleko – fakty...

Mit nr 1 – Mleko jest niezdrowe Przyjrzyjmy się, co zawiera mleko.. Laktoza – cukier mleczny, jeden z ważniejszych składników…

czytaj więcej

Dietetyka

Dieta a trądzik

Trądzik pospolity jest jednym z najbardziej powszechnych schorzeń skóry. Jest wieloczynnikową chorobą skóry, powodującą zmiany zapalne i zaskórniki. Problem trądziku…

czytaj więcej

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz